.comment-link {margin-left:.6em;}

Selby Shotokan Karate Club

Monday, August 01, 2016

Grading results - 31st July 2016

Congratulations to Heath and Tommy that graded at SSKC tonight under Matt Price Sensei 6th Dan - JKS England Squad Coach.
Osu!

Just Click on your name to take you to your personal page for photos, grading progress and more.


Kyu Grades
1st Kyu Heath Waters
1st Kyu Thomas Cahill

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page

Friday, July 29, 2016

Sensei Bex receives her Sandan certificate


Sensei Bex was awarded her Sandan (3rd Dan) certificate last weekend from Alan Campbell Sensei Chief Instructor of JKS England and Wales. Rebecca had taken her exam under Kagawa Shihan, JKS world chief Instructor back in March this year. Dan grade certificates are issued by the Honbu dojo in Tokyo and sent out to member countries to issue.
The photo above was taken at the JKS summer course from left to Right : Steve Carless Sensei, Alan Campbell Sensei, Sensei Bex, Okamoto Sensei and Matt Price Sensei.

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page

Tuesday, July 26, 2016

A SSKC send off for Sensei Bex


On Sunday 24th members of SSKC said a fond farewell to Sensei Bex who is taking up a secondment in Somerset, for 6 months.
Thank you for all your instruction and inspiration over many years at SSKC, hope you can pop in and see us all when ever you are back in Yorkshire.

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page

JKS Summer Course - Nottingham 23rd/24th July 2016

On the weekend of the 23rd and 24th of July, JKS England proudly hosted the all grades annual summer course in Nottingham.


An ever increasing attendance meant a record number of students enjoyed two hot days of physically testing and thoughtful instruction. Alan Campbell-Head of JKS England introduced the instructors for the weekend as Matt Price and Steve Carless Sensei, who were to be joined by a very special karate-ka from the JKS Hombu Dojo (headquarters) in Tokyo, Saori Okamoto Sensei.
Recently victorious in kata at the 2016 JKS All-Japan Karate Championships, Okamoto Sensei was a very welcome addition to the instruction team. Having had both huge success in her competitive career, as well as gaining the undoubted appreciation of all lucky enough to train with her, Okamoto Sensei was a huge hit with everyone involved right from the start.
The course fees were fully funded by SSKC's Member and Instructor funds.
Sensei Bex - Myles - Leah - Viktoria - Steve Sensei - Warren Sensei - Okamoto Sensei - Matt Sensei & Paul Sensei

Leah with Okamoto Sensei

Matt Sensei with Steve Sensei

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page

Sunday, June 26, 2016

Grading Results - 26th June 2016

Congratulations to the 4 of our students that graded from SSKC tonight. Special mention to Alan who double graded to 8th Kyu, a strong grading, Osu!

Just Click on your name to take you to your personal page for photos, grading progress and more.


Kyu Grades
8th Kyu Thora Elston
8th Kyu Sophie Hutchinson
8th Kyu Alan Elston
12th Kyu Sam Hutchinson

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page

Sunday, June 19, 2016

Grading results - 19th June 2016

A great days training with Hans Sensei fro JKS Loughborough many thanks for your instruction, Osu!


Congratulations to the 23 of our students that graded from SSKC today, proud Sensei we are.

Just Click on your name to take you to your personal page for photos, grading progress and more.

Kyu Grades
5th Kyu Caroline Brereton
7th Kyu Ellie Fielding
7th Kyu Matilda Murray
7th Kyu Irah Brereton
7th Kyu Steve O'Boyle
8th Kyu Katharine Birchall
8th Kyu Sarah Dudley
9th Kyu Sam-Luca Guibert
9th Kyu Darcey Burrows
9th Kyu Amelia Everall
9th Kyu Matilda Birchall
9th Kyu Damon Holmes
9th Kyu Curtis Lee
9th Kyu Billy McMurray
10th Kyu Toby Apedaile
10th Kyu Max Apedaile
10th Kyu Daniel Speck
10th Kyu Isaiah Brereton
11th Kyu Luke Barrett-Watt
11th Kyu William Speck
12th Kyu Julius Brereton
12th Kyu Natasha Fieldsend
12th Kyu Rosie Cahill

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page

Monday, May 09, 2016

SSKC Novice Competition 2016

There was a great turn out for 2016 with  172 competitors in all, leading to a total of 348 entries in the 17 events, a true reflection on how JKS England is growing.



A time for karateka from our local (and not so local) clubs to experience competition in a semi formal atmosphere and use the experience as a stepping stone to national and international events.

Many thanks to R G Events Photography for covering our competition. 

Follow the link below to order event photos


Many congratulations to all the Cup and medals winners and all karateka for supporting the event.
The Cups will be engraved with the winners names and distributed shortly.

SSKC Competition Results - May 2016
Event 1 - Under 9 - Mixed Kata


Winner2nd Place3rd Place4th Place
Isabella Baron 
 Red Tiger
Oliver Scott
LKA
Henry Scott
LKA
Demi McDonagh
Red Tiger
Event 2 - Under 12 - Mixed Kata
"The Activ8 Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Isabella Wilkes
Walsall
Sam Newbould
JKS Sheffield
Zak Thomas-Blackhurst
Red Tiger
Thomas Elmore
Walsall
Event 3 - Under 17 - Mixed Kata
"The TSB Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Louis Johnson
Red Tiger
Riley Woodhouse
TKF
Joseph Stanley
Walsall
Tegan Dews
York Karate
Event 4 - Over 16 - Mixed Kata - Beg to 3rd Kyu
"The Lawrence Hannah Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Su Matthews
Red Tiger
Nik Beresford
JKS Sheffield
Kim Redgrave
TKF
Karl Woodhouse
TKF
Event 5 - Over 16 - Mixed Kata - 2nd Kyu +
"The Lawrence Hannah Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Lucasz Kisala
LKA
Sian Hutchinson
TKF
Luke Stringer
KNM
Anthony Wilkes
Walsall
Event 6 - Family Kata
"The Gough and Kelly Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Dook / Winn 
York
Wilkes
Walsall
Stanley
Walsall
Woodhouse
TKF
Event 7 - Under 9 - Mixed Kumite

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Oliver Scott
LKA
Irah Brereton
Selby
William Dook
York
Thora Elston
Selby
Event 8 - Under 12 - Male Kumite
"The Activ8 Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Jake Carr
LKA
George Pearson
Walsall
Gabriel Mulchinock
LKA
Callum Stead
York Karate
Event 9 - Under 12 - Female Kumite
"The GRF Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Molly Austin-Hogsden
Red Tiger
Panashe Mangwana
Walsall
Maisie Redgrave
TKF
Alishia Romagnuolo
KNM
Event 10 - Under 14 - Male Kumite
"The GRF Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Thomas Dook
York
Riley Woodhouse
TKF
Ean Pabinguit
Walsall
Daniel Hartley
Red Tiger
Event 11 - Under 14 - Female Kumite
"The GRF Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Tegan Dews
York Karate
Honour Staples
York Karate
Maya McNaught
York Karate
Ellie Mae-Hunter
LKA
Event 12 - Under 17 - Male Kumite
"The SSKC Kumite Cup"
Sorry - no photo available
Winner2nd Place3rd Place4th Place
Matthew Ross
KNM
Daniel Woodcock
Walsall
Lewis Misseldine
LKA
Sharaz Hussain
Bradford
Event 13 - Under 17 - Female Kumite
"The SQES Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Frances Dook
York
Grace Jones-Devitt
Selby
Elosie Evans
Grantham
-
Event 14 - Over 16 - Male Kumite - Beg to 3rd Kyu
"The HT Scaffolding Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Steve Sugden
LKA
Ron Matthews
Red Tiger
Karl Woodhouse
TKF
Karl Eling
York
Event 15 - Over 16 - Female Kumite - Beg to 3rd Kyu
"The HT Scaffolding Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Su Matthews
Red Tiger
Jo Guy
LKA
Sally Wise
LKA
Caroline Brereton
Selby
Event 16 - Over 16 - Male Kumite - 2nd Kyu+   
"The Denby Security Services Cup"

Winner2nd Place3rd Place4th Place
Anthony Wilkes
Walsall
Lucasz Kisala
LKA
Luke Stringer
KNM
Neil Sahar
Leyland
Event 17 - Over 16 - Female Kumite - 2nd Kyu+
"The SWV Cup"
Sorry - no photo available
Winner2nd Place3rd Place4th Place
Xiao Wei Han
Selby
Sian Hutchinson
TKF
Brooke Wren
KNM
-
Under 17 - Grand Champion
The Sensei Rodrigo Bastidas Memorial Cup

Joint WinnerJoint WinnerJoint winner-
Louis Johnson
Red Tiger
Frances Dook
York
Matthew Ross
KNM
-
Senior Kumite - (Judged best performance)
The Sensei Randy Williams Memorialial Cup
Sorry - no photo available
Winner2nd Place3rd Place4th Place
Anthony Wilkes



SSKC Competition Results - May 2016
Club Results Table
Club1st Place2nd Place3rd Place4th Place
Red Tiger5112
LKA4341
YSKC3011
Walsall2432
Selby1202
York Karate1112
KNM1031
TKF0432
JKS Sheffield0200
Grantham0010
Bradford0001
Leyland0001


Thank you to everyone that competed, officiated or supported on the day, Osu!

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page

Monday, March 21, 2016

Grading Results - 20th March 2016

A great night last night at SSKC, Many thanks to Sensei Matt Price for your instruction.
Congratulations to the 9 of our students that graded today, Osu!
Matt Sensei with the senior class

Matt Sensei with the SSKC Ninja
Just Click on your name to take you to your personal page for photos, grading progress and more.

Kyu Grades
1st Kyu (t) Heath Waters
2nd Kyu Myles Phillips
2nd Kyu Leah Fielding
4th Kyu Andreas Brereton
5th Kyu (t) Gabriel Witty
7th Kyu (t) Jane Witty
8th Kyu Amrit Daffu O'Reilly
9th Kyu Sarah Dudley
12th Kyu William Speck

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page

Sunday, February 21, 2016

Grading Results - 21st February 2016

A great course in York today, Many thanks to Sensei Alan Campbell and Sensei Steve Carless for your instruction.
Congratulations to all 46 of our students that graded today, Osu!
A special mention to those who were graded above average in certain elements:
Kelly in Kihon
Connor in Kumite
Assen in Kumite and
Han in Kihon, Kata and Kumite achieving an overall above average 1st Kyu grading!
A big thank you to those that traveled to support the course.

Just Click on your name to take you to your personal page for photos, grading progress and more.
Kyu Grades
1st Kyu Xiao Wei Han
3rd Kyu Viktoria Rymarz
3rd Kyu Simon Frost
3rd Kyu Assen Arinkov
4th Kyu Berhan Haker
4th Kyu Sam Barfield
5th Kyu Imaan Ahmad
5th Kyu Grace Jones-Devitt
5th Kyu Rebecca Arinkov
5th Kyu Marny Waters
5th Kyu Thomas Arinkov
5th Kyu Tash O'Boyle
6th Kyu Lewis Urwin
6th Kyu Mark Christian
7th Kyu Mark O'Reilly
7th Kyu Parveen Ahmad
7th Kyu Holly Urwin
7th Kyu Connor Christian
7th Kyu Lily Boston
7th Kyu Karl Rawlings
8th Kyu Elliot Murray
8th Kyu Ellie Fielding
8th Kyu Elliot Murray
8th Kyu Irah Brereton
8th Kyu Steve O'Boyle
8th Kyu (t) Jake Rawlings
9th Kyu Monica O'Reilly
9th Kyu Jacob Homsi
9th Kyu Thora Elston
9th Kyu Jack Hutchinson
9th Kyu Katharine Birchall
9th Kyu Kelly Holmes
9th Kyu Sophie Hutchinson
10th Kyu Darcey Burrows
10th Kyu Amelia Everall
10th Kyu Matilda Birchall
10th Kyu Damon Holmes
10th Kyu Curtis Lee
11th Kyu Toby Apedaile
11th Kyu Max Apedaile
11th Kyu Daniel Speck
11th Kyu Billy McMurray
11th Kyu Isaiah Brereton
12th Kyu Luke Barrett-Watt
12th Kyu Sam Hutchinson
12th Kyu Ruby Sanderson

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page

Tuesday, January 19, 2016

Kangeiko Training with KNM - Sat 16th Jan 2016

We traveled to Cleethorpes to Join Kazen No-Michi for "Cold training" on the beach. Kangeiko training normally starts at 6am but they kindly put it back an hour, to give us a little extra time to get there.
A traditional run was followed by some basics and Sochin kata and application before a big breakfast at Browns before the long drive home.

SSKC Kangeiko-ka

The whole group

Click on the yellow button below to return to the "HOME" page